چهارگان  گروه چهارنفره ایست که با هدف تجربه چهار نوازی زهی ایرانی در بهار86 برای اجرای آثاری که برای این ترکیب از سازها  تصنیف می شوند تشکیل شده است.

 

اگرچه ترکیب دو کمانچه، قیچک و قیچک بم ظاهرا در همان بدو امر (دست کم به جهت منطقه و گستره صوتی) شباهت با نمونه غربی آن (کوارتت کلاسیک) را به ذهن متبادر می کند (که البته پر بیراه نیست) اما بدیهی است ویژگی های مختص این چهارساز زهی کمانه ای ایرانی - از جمله رنگ صوتی، تکنیک های اجرایی و موارد دیگر- همگی دلایل روشن تفاوت عمده این دو است. مسلما شیوه تنظیم و تصنیف آثار نوشته شده برای این گروه می تواند بر تشدید موارد افتراق و یا وجوه تشابه این گروه با کوارتت زهی کلاسیک - خواسته یا ناخواسته- موثر باشد.

دستیابی به اجرای باکیفیتِ گروهی در سایه‌ی توجه ویژه به مفاهیم بنیادینِ اصول اجرا در کنار تمرین‌های مستمر و ثمربخش برای بالاتر بردن سطح نوازندگی، از مهم‌ترین آمال و دغدغه‌های چهارگان است.

چهارگان از آغاز تا کنون پنج کنسرت در تهران برگزار کرده و در اجرای چند آلبوم و چند موسیقی متن فیلم مشارکت داشته و به زودی آلبوم مستقل خود را نیز منتشر خواهد کرد.


قابل توجه آهنگسازان:

- چهارگان از آهنگسازان محترمی که برای این ترکیب سازی اثر یا آثاری تصنیف کنند استقبال می‌کند.

- پیش از تصنیف اثر، برای آشنایی با قابلیت‌های فنیِ چهارگان به بخش درباره ما (در همین سایت) مراجعه فرمایید.

- از دیدن و شنیدن نمونه‌های اجرایی چهارگان در بخش گالری (در همین سایت) دریغ نفرمایید.

- در صورت نیاز به اطلاعات فنیِ بیشتر می‌توانید به آدرس info@chargan.ir ایمیل بزنید و یا با شماره تلفن 09121362676 تماس بگیرید.

- پارتیتور اثر خود را به صورت پی‌دی‌اف به آدرس ما info@chargan.ir بفرستید.

- چهارگان با توجه به اهداف و برنامه‌های خود، ضمن احترام به آثار ارسال شده و آهنگسازان محترم، خود را برای قرار دادن یا قرار ندادن آثار ارسالی در کارگانِ اجرایی، آزاد می‌داند.