تازه ها


کنسرت سال ۹۴ چهارگان

گروه «چهارگان» (کوارتت زهی ایرانی) به سرپرستی احسان ذبیحی‌فر جمعه نهم بهمن ماه در تالار رودکی به روی صحنه می‌رود.

چهارگان در این برنامه آثاری از شریف لطفی، تقی ضرابی، اردشیر کامکار، سعید هنرمند، علی صمدپور و احسان ذبیحی‌فر را خواهد نواخت.

اعضای چهارگان احسان ذبیحی‌فر نوازنده‌ی کمانچه، کیخسرو مختاری نوازنده‌ی کمانچه، آزاده شمس نوازنده‌ی قیچک آلتو و بیتا قاسمی نوازنده‌ی قیچک بم هستند.

میهمانان چهارگان حمید قنبری نوازنده‌ی تمبک در قطعه‌ی «افشاری» و حسن‌مهدی اعتباری و سولماز بدری خوانندگان میهمان در قطعه‌ی «ارغوان» خواهند بود.

بخش دیگری از این کنسرت اجرای گروه کوبه‌ای کلون زمان به سرپرستی حمید قنبری خواهد بود.

زمان: جمعه ۹ بهمن ۱۳۹۴ساعت ۲۰

مکان: تالار رودکی تهران

تهیه‌ی بلیط:

www.iranconconcert.com

 

دی ماه ۱۳۹۴

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


همكارى آزاده شمس با چهارگان

 

آزاده شمس نوازنده‌ی قیچک آلتو از آذر ماه سال ۱۳۹۴ برای اجرای کنسرت‌ها و برنامه‌های پیش رو به چهارگان پیوست. وی فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد نوازندگی موسیقی ایرانی با ساز قیچک از دانشگاه هنر تهران است و همکاری با گروه‌های مختلفی از جمله گروه بانوان شیدا را در کارنامه دارد.

 

آذر ماه ۱۳۹۴


کنسرت تازه‌ی چهارگان: ۲۴ بهمن ۱۳۹۳

 

چهارگان درتالار فرهنگسرای ارسباران تهران به تاریخ جمعه ۲۴ بهمن‌ ماه ۱۳۹۳ به روی صحنه می‌رود. این کنسرت ساعت ۲۰ در بخش «نسلی دیگر» از سی‌امین جشنواره‌ی موسیقی فجر برگزار خواهد شد. علاقه‌مندان برای تهیه‌ی بلیط می‌توانند به سایت www.iranconcert.com مراجعه کنند.

بهمن‌ماه ۱۳۹۳ 

 


ویدئوی تازه‌ی چهارگان منتشر شد

چهارگان قطعه‌ای تصویری را با عنوان «نوا» در سایت رسمی خود برای اولین بار منتشر کرد. این قطعه که ساخته‌ی «شریف لطفی» است پس از انتشار در سایت بلافاصله در فضای مجازی به نمایش و اشتراک گذاشته شد. «شریف لطفی» آهنگساز برجسته‌ی ایرانی این اثر را به چهارگان تقدیم کرده است. لازم می‌دانیم از این طریق مراتب سپاس خود را به جناب شریف لطفی ابراز کنیم و برای ایشان آرزوی بهروزی داریم. برای دیدن این ویدئو می‌توانید به لینک‌های زیر مراجعه کنید.

تماشاي ويديو نوا

شهریورماه ۱۳۹۳ 


چهارمین کنسرت چهارگان در سال 91

چهارگان تک قطعه‌ی "وآستینش از اشک تر بود" ساخته‌ی  کارن کیهانی را در کنسرت آثار این آهنگ ساز معاصر ایرانی را در تالار رودکی اجرا کرد. کارن کیهانی این اثر را در سال 1391 برای کوارتت زهی ایرانی ایرانی نوشته است. این اثر که به گروه چهارگان تقدیم شده پیش از این در آبان ماه 1391 برای نخستین بار در تالار رودکی اجرا شده بود.

اسفند 1391 


سومین کنسرت چهارگان در سال 91 برگزار شد.

چهارگان برای سومین کنسرت خود در سال 91، روز 13 آذرماه در تالار "منظومه ی خرد" به روی صحنه رفت. در این اجرای ویژه، قطعاتی همچون "کرانه" از سعید هنرمند، "آشفتگی" از حامد افشاری، "ضربی افشاری" از اردشیر کامکار و "ارغوان" از احسان ذبیحی فر (بر روی شعری از ه.ا.سایه) به اجرا گذاشته شد. برای این کنسرت خوانندگان میهمان؛ حسن مهدی اعتباری و سولماز بدری، چهارگان را در اجرای "ارغوان" همراهی کردند.

آذرماه 1391


کنسرت کوارتت زهی ایرانی (چهارگان) و تریوی عود (به همراهی سازهای کوبه ای) برگزار شد.

چهارگان در روزهای سوم و چهارم آبان ماه (ساعت 20) در تجربه ای تازه، برنامه ای مشترک با یک گروه سه نوازی عود را در تالار رودکی به روی صحنه برد.

اعضای چهارگان در این کنسرت احسان ذبیحی فر و مرتضی مختاری (نوازندگان کمانچه)، شیما شاه محمدی(نوازنده ی قیچک آلتو) و بیتا قاسمی (نوازنده ی قیچک باس) بودند. لازم به ذکر است که بیتا قاسمی در این برنامه جایگزین حامد افشاری (از بنیانگذاران چهارگان که سال گذشته به کانادا مهاجرت کرد) شده بود.

چهارگان در این کنسرت شش قطعه از شش آهنگساز را در برنامه ی خود قرار داده بود. قطعات مستقلی که چون توسط آهنگسازان متفاوتی ساخته شده بودند در ژانرهای متفاوتی نیز بودند؛ "ناگهان" از نگین زمردی،  "آشفتگی" از حامد افشاری، " وآستینش از اشک تر بود" از کارن کیهانی،"کوئینتت زهی" از سعید هنرمند، "ضربی افشاری" از اردشیر کامکار و "ارغوان" از احسان ذبیحی فر (بر روی شعری از ه.ا.سایه) را در بخش اول کنسرت اجرا کرد.

در اجرای سه قطعه ی پایانی این بخش، سیاوش کامکار (نوازنده ی سنتور)، سینا خشک بیجاری (نوازنده ی تمبک)، حسن مهدی اعتباری و سولماز بدری ( به عنوان همخوان) هرکدام به ترتیب به روی صحنه آمده و چهارگان را همراهی کردند.

برنامه ی بخش دوم این کنسرت سه نوازی عود با همراهی سازهای کوبه ای بود. در این بخش آثاری از محمدرضا ابراهیمی به نام های: صبوحی، ازل، خرامان، شبگیر، شکرانه، نقش، گذار، لحظه و مجال به اجرا گذاشته شد. نوازندگان عود در این بخش محمدرضا ابراهیمی، آزاده احمدی، مریم خدابخش بودند و سینا خشک بیجاری نیز با سازهای کوبه ای گروه را همراهی کرد.

آبان ماه 1391


چهارگان در نشست گذر موسیقی

نشست تخصصی گذر موسیقی که به همت نگین زمردی هر ماه یک بار برای اعضای آن با دعوت از آهنگسازان و موسیقیدانان و بررسی آثارشان برگزار می شود، در روز 27 مهر ماه 1391 میزبان چهارگان بود. در این برنامه، اعضای چهارگان ضمن ارائه ی توضیحاتی در مورد کوارتت زهی ایرانی و نحوه ی تشکیل و تمرین های گروهیِ خود به سوالات حاضرین نیز پاسخ گفتند. چهارگان در ابتدای برنامه نیز از بین قطعاتی که تا کنون آهنگسازان مختلف برای چهارگان تصنیف کرده اند، قطعاتی در ژانرهای مختلف را برای حاضرین اجرا کرد؛ قطعاتی که دلیل انتخابشان ارائه ی نمونه هایی بود از امکانات و  قابلیت های متعدد و متفاوت کوارتت زهی ایرانی.

28 مهرماه 1391


همکاری بیتا قاسمی با چهارگان

بیتا قاسمی نوازنده قیچک باس از اردیبهشت ماه سال 1391 برای اجرای کنسرت‌های پیش رو به چهارگان پیوست. وی فارغ التحصیل رشته موسیقی از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران است و همکاری با گروه‌های سیمرغ، اردیبهشت و سایه را در کارنامه دارد.

اردیبهشت ماه 1391


مهاجرت حامد افشاری

حامد افشاری نوازنده ی قیچک باس گروه چهارگان که از هنگام بنیان گذاری و شروع تمرینات از سال 1386 با گروه همکاری داشت پس از کنسرت اول گروه در تالار جلیل شهناز و ضبط آلبوم صوتی گروه به علت مهاجرت به کشور کانادا متاسفانه  ناگزیر به قطع همکاری با چهارگان شد. چهارگان برای او که نوازنده‌ای قابل و آهنگسازی خوش قریحه است صمیمانه آرزوی موفقیت دارد.


ضبط آلبوم چهارگان به پایان رسید

با پایان رفتن کنسرت جهارگان ضبط آلبوم این گروه نیز به پایان رسید.این آلبوم شامل دو سی‌دی خواهد بود که محتوای آن مجموعه قطعات کنسرت آبان‌ماه 1390 خواهد بود. امید است این آلبوم پس از طی مراحل میکس و امور فنی و آماده سازی برای  انتشار، به زودی به دست علاقه‌مندان برسد.

آبان ماه 1391


کنسرت چهارگان برگزار شد

کنسرت چهارگان با استقبال و حضور چشمگیر علاقمندان موسیقی در روزهای چهاردهم و پانزدهم آبان ماه در تالار استاد جلیل شهنازِ خانه ی هنرمندان برگزار شد. چهارگان در این کنسرت اجرای خود را در قالب دو بخش مجزا به مخاطبانش ارائه کرد. بخش اول شامل قطعاتی در مایه ی بیات اصفهان بود؛ قطعات "بهار" (پیش درآمد) اثر اصغر بهاری با تنظیم حامد افشاری برای چهارگان، "آواز" (درآمد)، "صبا" (چهارمضراب) اثر ابوالحسن صبا، "کمانه ها" (بیات راجه)، "نغمه" (ضربی کرشمه)، "غژکان" (بوسلیک و فرود) و "موسیو" (رنگ) اثر موسیو هایک مجموعه قطعاتی بودند که چیدمان آن ها به نوعی همانند رپرتوار معمول در موسیقی کلاسیک ایرانی انجام شده بود. ساخت و تنظیم قطعات این بخش بر عهده ی احسان ذبیحی فر بوده است.

بخش دوم نیز قطعات مستقلی را در بر داشت که لزوماً ارتباطی با یکدیگر نداشته و آهنگسازان مختلف هریک قطعاتی را به طور مجزا برای اجرا در اختیار چهارگان قرار داده بودند. این قطعات عبارت بودند از :

"فراق" (ساخته ی سعید هنرمند)، "آشفتگی" (ساخته ی حامد افشاری)، "پابرهنه در بهشت" (ساخته ی علی صمدپور)، "تجربه ی ناموفق" (ساخته ی ایمان وزیری)، "کرانه" (ساخته ی سعید هنرمند) و در انتها "ضربی افشاری" (ساخته ی اردشیر کامکار) که در اجرای این قطعه ی آخر حمید قنبری به عنوان نوازنده ی تمبک، میهمان گروه بود و چهارگان را در اجرای این فطعه همراهی کرد.

آبان ماه 1390


کنسرت تازه ی چهارگان؛ آبان ماه 1391

چهارگان که آبان ماهِ سال گذشته اولین کنسرت خود را در سالن استاد جلیل شهناز (خانه ی هنرمندان) به روی صحنه برد، آبان ماه امسال نیز با برنامه ای تازه به روی صحنه می رود. این کنسرت در دو بخش متفاوت اجرا می شود.
بخش اول: چهارگان

چهارگان در بخش اول این کنسرت آثاری از اردشیر کامکار، حامد افشاری، نگین زمردی،کارن کیهانی، سعید هنرمند و احسان ذبیحی فر را اجرا می کند. به جز دو قطعه ی ضربی افشاری (اردشیر کامکار) و آشفتگی (حامد افشاری) که در کنسرت سال گذشته ی چهارگان هم اجرا شدند سایر قطعات برای اولین بار در این کنسرت اجرا می شوند.

در این کنسرت بیتا قاسمی جایگزین حامد افشاری (که از سال گذشته در کانادا اقامت گزیده) شده است و به عنوان نوازنده ی قیچک بم همراه چهارگان خواهد بود.

میهمانان چهارگان در این کنسرت

سیاوش کامکار (نوازنده ی سنتور) چهارگان را درقطعه ی "کوئینتت زهی" از سعید هنرمند همراهی خواهد کرد و سینا خشک بیجاری (نوازنده ی تمبک) در قطعه ی "ضربی افشاری" از اردشیر کامکار میهمان چهارگان خواهد بود. همچنین حسن مهدی اعتباری و سولماز بدری خوانندگان میهمانی هستند که چهارگان را در قطعه ی "ارغوان" از احسان ذبیحی فر همراهی می کنند. "ارغوان" بر روی شعری از ه.ا.سایه با همین نام ساخته شده است.

بخش دوم: سه نوازی عود به همراهی سازهای کوبه ای
بخش دوم این کنسرت به محمدرضا ابراهیمی و گروهش اختصاص دارد. در این بخش آثاری از محمدرضا ابراهیمی که برای سه عود به همراهی سازهای کوبه ای تصنیف شده، اجرا خواهد شد. مریم خدابخش و آزاده احمدی نوازندگان عودِ همراهی کننده ی محمدرضا ابراهیمی هستند. سینا خشک بیجاری نیز نوازندگی سازهای کوبه ای را بر عهده دارد.

زمان و مکان کنسرت

روزهای 3 و 4 آبان ماه (چهارشنبه و پنجشنبه) ساعت 20 در تالار رودکی تهران

مراکز فروش بلیط:

پرشیا : ۸۳۸۸۰ - ۰۲۱

ققنوس : ۲۲۷۲۲۸۰۰۷ - ۲۲۷۳۸۰۰۷
سیاه سفید : ۶۶۹۷۱۶۰۳
نگین : ۸۸۰۸۴۲۷۶
دریافت پوستر کنسرت


کنسرت چهارگان برگزار شد

کنسرت چهارگان با استقبال و حضور چشمگیر علاقمندان موسیقی در روزهای چهاردهم و پانزدهم آبان ماه در تالار استاد جلیل شهنازِ خانه ی هنرمندان برگزار شد.

چهارگان در این کنسرت اجرای خود را در قالب دو بخش مجزا به مخاطبانش ارائه کرد. بخش اول شامل قطعاتی در مایه ی بیات اصفهان بود؛ قطعات "بهار" (پیش درآمد) اثر اصغر بهاری با تنظیم حامد افشاری برای چهارگان، "آواز" (درآمد)، "صبا" (چهارمضراب) اثر ابوالحسن صبا، "کمانه ها" (بیات راجه)، "نغمه" (ضربی کرشمه)، "غژکان" (بوسلیک و فرود) و "موسیو" (رنگ) اثر موسیو هایک مجموعه قطعاتی بودند که چیدمان آن ها به نوعی همانند رپرتوار معمول در موسیقی کلاسیک ایرانی انجام شده بود. ساخت و تنظیم قطعات این بخش بر عهده ی احسان ذبیحی فر بوده است.
بخش دوم نیز قطعات مستقلی را در بر داشت که لزوماً ارتباطی با یکدیگر نداشته و آهنگسازان مختلف هریک قطعاتی را به طور مجزا برای اجرا در اختیار چهارگان قرار داده بودند.
این قطعات عبارت بودند از : "فراق" (ساخته ی سعید هنرمند)، "آشفتگی" (ساخته ی حامد افشاری)، "پابرهنه در بهشت" (ساخته ی علی صمدپور)، "تجربه ی ناموفق" (ساخته ی ایمان وزیری)، "کرانه" (ساخته ی سعید هنرمند) و در انتها "ضربی افشاری" (ساخته ی اردشیر کامکار) که در اجرای این قطعه ی آخر حمید قنبری به عنوان نوازنده ی تمبک، میهمان گروه بود و چهارگان را در اجرای این فطعه همراهی کرد. آبان ماه 1390


کنسرت چهارگان

چهارگان در روزهای چهاردهم و پانزدهم آبان ماه در خانه ی هنرمندان ایران به روی صحنه می رود. در این کنسرت آثاری از ابوالحسن صبا، موسیو هایک، علی اصغر بهاری و اردشیر کامکار در کنار قطعاتی از ایمان وزیری، علی صمدپور، سعید هنرمند، حامد افشاری و احسان ذبیحی فر اجرا خواهد شد. این برنامه در روزهای در روزهای یاد شده (شنبه و یکشنبه) ساعت 18 در تالار استاد جلیل شهناز واقع در خانه ی هنرمندان ایران اجرا می شود.

مراکز فروش بلیط:
فروشگاه موسیقی سیاه و سفید (انقلاب) تلفن: 66952497 و 66971603
آموزشگاه موسیقی ودا تلفن: 44664870 و 44631828
تلفن رزرو و تحویل در محل: 09197047749 دریافت پوستر کنسرت 


آبان ماه؛ کنسرت چهارگان

در نهایت با شرایط دشواری که برای یرگزاریِ یک کنسرت موسیقی در ایران وجود دارد (و روز به روز هم دشوارتر می شود)، پس از تلاش های فراوان و البته بدون حمایتِ سازمان یا نهادی برگزاریِ کنسرت چهارگان قطعی شد؛ مکان: تالار استاد جلیل شهناز، خانه ی هنرمندان ایران زمان: 14 و 15 آبان ماه به زودی جزئیات بیشترِ این برنامه از همین طریق منتشر خواهد شد.

مهرماه 90


ضبط آلبوم مستقل چهارگان

به تعویق افتادن کنسرت، موجب شد تا چهارگان برای از دست ندادن زمان و حفظ آمادگیِ خود در کنار تمرین ها، برنامه ی ضبط اولین آلبوم مستقل را در دستور کار خود قرار دهد. برای این مهم، چهارگان تا کنون تست های مختلفی در چند استودیوی ضبط موسیقی انجام داده است.

اردیبهشت ماه 90


برگزار نشدن کنسرت فروردین ماه

کنسرت فروردین ماهِ چهارگان به دلیل عدم همامنگیِ سالن و پاره ای مشکلات دیگر برگزار نمی شود. چهارگان در تلاش است زمان دیگری را برای اجرای کنسرت مشخص و قطعی کند که در این صورت زمان و مکانِ آن از همین طریق به اطلاع علاقمندان خواهد رسید.

14 فروردین ماه 90


برگزاری اولین کنسرت گروه چهارگان در فروردین ماه ۱۳۹۰

گروه چهارگان در تلاش است تا در فروردین ماه 1390 اولین کنسرت خود را در تهران برگزار کند. در این کنسرت آثاری از آهنگسازان مختلف در دو بخش اجرا می گردد. جزییات بیشتر در مورد قطعات، زمان و مکان کنسرت به زودی در همین سایت به اطلاع شما خواهد رسید.

4 بهمن 1389